Mobil CRM Kullanmanın 5 Stratejik Avantajı

Mobil CRM Kullanmanın 5 Stratejik Avantajı

MAXIMIZER

24 Haziran 2015

Mobil CRM

Ofis tabanlı CRM sistemleri güçlü araçlardır ama bilgisayar ortamının dışına çıkıldığı anda kullanıcı, CRM tarafından sunulan zengin bilgiden tamamen koparılmış olur.

Giderek artan bir şekilde, daha fazla sayıda satış elemanı ofislerden uzaktalar ve bildiğimiz üzere, potansiyel bir müşteriyle olağan bir sohbet için veya hareket halindeyken diz üstü bilgisayarı açmak çok uygulanabilir bir seçenek değildir.

Rekabet arttıkça, satış ekibinizin her şeyiyle zirvede olması hayati önem taşır. Satış temsilcinizin bir fırsatı kapatmak için gerekli olan tüm bilgilerle toplantıda bulunuyor olmasını istersiniz. “Detayları yarın size mail yoluyla göndereceğim” günleri artık geride kaldı. Ve şayet CRM’yi doğru bir biçimde kullanıyorsanız, müşteriyle yapılan her etkileşimin girişi yapılmalıdır. Artık “kusura bakmayın yoldaydım bahanelerine” yer yok.

Risk sermayedarı ve İnternet gurusu Mary Meeker’a göre, sadece 2 yıl öncesinde %4 iken 2012 yılında tüm İnternet trafiğinin %13’ü mobil cihazlardan gerçekleştirildi.

Satış ekibinizi taşınabilir bir CRM ile donatmış olmanız yalnızca bireysel satış temsilcinize belli derecede esneklik ve emtia sunmaz ama aynı zamanda satışları desteklemenin, verimliliği ve şirket gelirlerini de artırmanın da kanıtlanmış bir yoludur.

Mobil  CRM Kullanmanın 5 Stratejik Avantajı

Hayati Bilgilere Erişim

Taşınabilir bir CRM, satış elemanlarının hesap geçmişi, yakın zamanda satın alınmış ürünler ve en güncel fiyatlandırma bilgileri gibi önemli bilgilere anında erişimini sağlar. Bu, satış elemanlarınızın bir konumdaki toplantı için plan yapma ve hazırlanmalarına yardımcı olacak ya da hareket halindeyken bir potansiyel müşteriyi takip etmesi gerektiğini hatırlatacaktır.

Kısa bir zaman öncesinde, ofisten uzakta olmak tam bir bilgi kesintisine eşdeğerdi. Şimdiyse taşınabilir bir CRM ile, satış temsilcilerinin hareket halindeyken daha fazla sayıda potansiyel müşteriyle temas halinde olmasını sağlayarak verimlilik artırılabilir.

Mobil CRM’ler ayrıca kaynağında veri toplamak için harika bir araçtır. Verinin orijinal kaynağıyla (müşteri ile bir diyalog) verinin toplanması (CRM’e kaydetmek) arasındaki adımları azaltmak, CRM’i güncel tutmakta başarısız olma ihtimalini düşürür.

Satışlarda Artış

 Innoppl Technologies tarafından yapılan araştırma, mobil olmayan CRM kullanan şirketlerdeki temsilcilerin %22’lik oranına karşılık mobil bir CRM kullanan şirketlerde çalışan satış temsilcilerinin %65 satış başarı kotalarına nasıl ulaştığını gösteriyor.

Gerekli olan tüm bilgiyi parmak uçlarında sahip olduğundan, satış elemanları artık irtibat bilgilerini arayarak ya da potansiyel müşterileriyle en son diyaloglarının ne olduğunu hatırlamaya çalışarak zaman kaybetmiyorlar.

Kaynak: Innoppl Technologies

Satış Döngüsünü Kısaltmak

Mobil bir CRM yürürlüğe koymanın sonuçlarından ve kilit avantajlarından bir tanesi satış döngüsünü kısaltmaktır. Yukarıda da bahsedildiği üzere, daha az etkileşimle bir satışı tamamlamak bir satış temsilcisinin “yeni fırsatlar” yaratmaya ya da onların üzerinde çalışmaya daha fazla zaman ayırabilmesine imkan tanır ki böylelikle potansiyel kazançlarını da artırır.

Söz konusu satış döngüsü ve kendine mahsus gereklilikler olduğunda her şirket farklı olduğundan dolayı, taşınabilir bir CRM ekibinizin ihtiyaç duyabileceği envanter bulunma durumu, mevcut fiyatlandırma modelleri ve herhangi diğer bilgileri gibi kritik bilgileri yerinde sunmak için isteğe göre uyarlanabilir.

Üretim ve Planlama Daha Hızlıdır

Satış elemanları hareket halindeyken ve birden fazla toplantıya katıldıklarında, taşınabilir bir CRM yalnızca verileri organize halde tutmak için kullanılamaz ama aynı zamanda satış temsilcisinin ofisine dönene kadar siparişleri bekletmek yerine kabul edildikleri anda siparişleri girmesi için bir platform görevi de üstlenir.

Bir sipariş ne kadar erken verilirse; nihai ürün ya da hizmet o kadar erken teslim edilmeye hazır olacaktır ki dolayısıyla bu da kısa teslim süreleri ve daha memnun müşteriler anlamına gelecektir.

Bilgi Öngörüsünü Geliştirme

Tipik bir potansiyel müşteri yalnızca bir şirket isimi ve telefon numarası değildir. Her bir satış elemanın topladığı gereğinden fazla bilgiyle, aşırı bilgi yüklemesi satış ekibini bunaltabilir ve onların performansını etkileyebilir.  Veriden tam anlamıyla yararlanmak için, şahıslar direkt olarak şirketteki rollerini ilgilendiren anlamlı bilgilere erişim sağlamaya ihtiyaç duyarlar.

Üst düzey yöneticiler, hareket halinde olan temsilcilerden gerçek zamanlı satış raporlarına erişim sağlayabilirler. Yeni bir anlaşma tamamlandığında bilgilendirilmek için alarmlar kurabilirler ve sahadaki temsilcilerine değer taşıyacak rehberlik verebilirler. Aylık ya da 15 günlük raporlar beklemektense, yönetim talep üzerine her türlü bilgiye erişim sağlayabilir ve herhangi bir problemi ortaya çıkmadan ele alabilir.

Mobil bir CRM sahibi olmak artık isteğe bağlı değildir. Hareket halindeyken CRM’e erişim sağlamak yalnızca satış elemanları ve İş Geliştirme ile uğraşan kimseler için kıymetli bir araç değildir.

Müşteri sorumluları, destek ekipleri ve hatta üst düzey yönetim bile bu verimli aracı kullanmaktan fayda sağlayabilir.

Mobil CRM’in işletmeyi nasıl değiştiriyor olduğunu öğrenmek için infografiğimize göz atın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *