İçerik Pazarlaması (Inbound Marketing)

İçerik Pazarlaması (Inbound Marketing)

İçerik Pazarlamasına (Inbound Marketing) Yatırım Yapmadan Önce Sorulması Gereken 6 Soru

ALASTAIR KANE – GUEST BLOGGER

21 Şubat 2017

Bir içerik stratejisine başlamak zorlayıcı olabilir. Satın alımı başarmak için, yapılması gereken birden fazla değerlendirme ve kanıtlanması gereken durumlar bulunmaktadır.

Her bir işletme kendine özgü gereklilikler ve amaçlara sahip olduğundan, derinlemesine planlama, bütçeyi garanti altına almak ve kaynaklardan en iyi şekilde istifade etmek için anahtardır. Ama ilk olarak, neye yatırım yapmanız gerektiğini ve o yatırımın işletmeniz için nasıl geri dönüşebileceğini bilmeniz gerekmektedir.

İçerik Pazarlamasına Yatırım Yapmadan Önce Sorulması Gereken 6 Soru

Yatırımlardan zamana, teknolojiye, eleman kaynaklarına ve daha fazlasına, bu gönderide içerik pazarlamasına yatırım yapmadan önce sormanız ve cevaplamanız gereken kilit soruları inceleyeceğiz.
Şunları yapmanızda yardımı olacak:

 • Güvenilir takım kurmak
 • Düzgün planlama ve yönetimin sonucu olarak pazarlama bütçenizden en iyi şekilde istifade etmek
 • Bir içerik yatırımının takımınıza nasıl etki edebileceğini anlamak
 • ROI İçeriğin nasıl yatırım getirisine ulaştığını anlamak.
 1. Hangi temel ihtiyaçlara yatırım yapmam gerekir?

İçerikle alakalı hali hazırdaki pazarlama aktiviteleriniz ve deneyiminize bağlı olarak, bazı ön koşullara zaten sahip olmuş olabilirsiniz. Kampanyalar başlamadan önce, şunlara ihtiyacınız olacaktır:

 • Bir pazarlama otomasyon platformu
 • Bu MA platformuyla entegre olan bir CRM yazılımı
 • Web sitenizi denetlemek – optimize edilmeye ya da yeniden tasarlanmaya ihtiyaç duyabilir ve bir blogu, karşılama sayfalarını ya da kapalı içeriği destekleyebiliyor olmak zorundadır
 • Bir içerik pazarlama kampanyasını desteklemek için doğrudan alıcıyla eşleştirilmiş içeriğe sahip olduğunuzdan emin olmak için içerik denetlemesi yapmak
 • Müşteri adayı (lead) büyütme ve takip için kapasitenizi gözden geçirmek

Bir içerik pazarlama kampanyasına başlamadan önce, hangi yatırımların gerekli olduğunu görmek adına, mevcut teknoloji kümenizi, içerik ve işlemlerinizi denetlemek

 1. Kurum dâhilinde yürütebilir miyim yoksa bir aracıya yatırım mı yapmalıyım?

İçerik kampanyanızı nasıl yönettiğinizin ihtiyaç duyulan bütçeye, ne kadar hızlı işe koyulduğunuz ve yaptığınız ROI kampanyası üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

 • Eğer kampanyalara hemen başlamak ve bir takım yeteneklere ve deneyimlere (web tasarım, içerik yaratma, SEO, vs.) anında erişmek istiyorsanız, ekseriyetle bir içerik ajansı uzmanını dış kaynak olarak kullanmak en iyisidir.
 • Eğer kampanyaları kurum dâhilinde yürütebiliyorsanız, unutmayın: eleman eğitimine yatırım/ yeni işe alımlar gerekli olacaktır. Kampanyaları yürürlüğe geçirmek uzun sürebilir zira sizin tarafınızdan daha fazla araştırma, bütünleme işleri, planlama ve kurulum yapılması gerekli olacaktır.

Nihai olarak, kampanyanızı nasıl yöneteceğiniz bütçenize bağlı olabilir. Şunu da aklınızda bulundurmalısınız ki; hızlı ve uzman kurulumuyla bile kampanyaların ivme kazanması ve sonuç vermesi zaman alabilir. İşte bu yüzden bir içerik pazarlaması yatırımı uzun vadeli olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

 1. Uzun vadede hangi yatırımlara ihtiyaç duyarız?

İçerik pazarlama sağlam bir ROI doğuran uzun vadeli bir yatırımdır. HubSpot’a göre, içerik pazarlama gerçekleştiren kuruluşların %81’i stratejilerini efektif olarak değerlendirirler.

Ama sürdürülebilir ROI yürütebilmek için, sonuçları idame ettirmek adına uzun vadeli kampanya yönetimine yatırım yapmanız gerekecektir. Bu şunlar gibi süregelen aktivitelere yatırım yapmak anlamına gelir

 • Grafik tasarım
 • İçerik yaratımı
 • Sosyal Medya yönetimi
 • Web geliştirme
 • Kampanya raporlama ve strateji geliştirme
 • Ödemeli reklam yönetimi
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Müşteri adayı büyütme aktivitesi
 • Erken evre satış yönetimi.

Yine bu noktada, ek eleman ya da serbest çalışan kişiler işe almak zorunda kalmadan, onlara ihtiyacınız kalmadan, ihtiyaç duyulan hizmetleri sunabilecek bir uzmanlık ajansından dış kaynak kullanımı almak için bütçe kullanmak daha çok işe yarayabilir. Buna artı olarak, ajans yatırımıyla, tüm bu aktiviteleri uzun vadeli kampanya hedefleriyle birleştirmeniz daha kolay olabilir.

 1. Hangi çalışan eğitimi yatırımlarına ihtiyaç duyulur?

Eğer organizasyonunuz içerik konusuna tamamen yabancıysa, pazarlama ve satıştaki herkesin içeriğin ne olduğu, niye kullanıyor olduğunuzu ve alışılagelmiş pazarlama pratiklerini nasıl altüst ettiği konusunda bilgi sahibi olduğundan emin olmak akıllıcadır. Pazarlama/satış uyumu ve anlayışı oldukça önemlidir; bununla birlikte:

 • Satış, pazarlamanın müşteri adayı yaratma öngörüsünden istifade edebilir yani daha etkili bir biçimde ve daha yüksek bir hızda satış yapabilir
 • Pazarlama, satışın müşteri adayı yaratma öngörüsünü kampanyaları parlatmak ve doğru içeriği yaratmak için kullanabilir
 • Her iki takımda kaliteli bir müşteri adayı için aynı tanımı hizalayabilir bu yüzden zaman ve kaynaktan tasarruf ederek yalnızca iyi müşteri adaylarına öncelik verilir.

Bu seviyede bir içerik pazarlamayı çalışanlara kullandırabilmek için, eğitim önemlidir (ve eğer kurum dâhilinde yürütüyorsanız gereklidir). Kampanya planlamaya, kuruluma ve yönetime dâhil herkes en azından içerik konusunda eğitilmelidir. Eğer ajans hizmetleri kullanıyorsanız, ihtiyaç olduğunda size ek özel eğitim ve yardım sunabilmelidirler.

 1. Satış ekibime yatırım yapmalı mıyım?

Satış ekibiniz pazarlama ekibinizle işbirliği içerisinde mi? Neden ve nasıl bir içerik satacaklarını anlıyorlar mı?

Tıpkı içerik pazarlama gibi, içerik satışları geleneksel işlemlerle kıyaslandığında dönüşebilirdir. Telefonla yapılan müşteri aramaları gibi talep edilmemiş, rahatsız edici satış aktiviteleri bir zamanlar verdikleri sonuçlara artık ulaşmıyor.

O sebeple, müşteri adayları elde etmek için içeriğe yatırım yapıyorsanız, pazarlama aktivitelerini çıkan satışlarla değil içerik satış taktikleriyle yatırımınızdan en iyi şekilde istifade edin.

 1. Bu yatırımın ROI başarısına ulaşacağını nasıl anlarım?

Son adımı atmak için, kampanyanızın yatırıma dönüşeceğinden emin olmanız gerekir.

İçerik ROI hesaplayıcısı bu noktada size yardım edebilir ve en üst seviyeye gelindiğinde, şunları yapmanızı yardımcı olacaktır:

 • Gerçekçi gelir hedefleri belirlemek
 • Zaman ölçeklerini tanımlamak için ortalama satış döngülerinizi tanımak
 • İçeriğin sorumlu olduğu toplam gelirin yüzdesini belirlemek
 • Gerçekçi trafik, MQL, SQL ve müşteri adayı yaratma hedeflerini belirlemek için huninin her bir aşamasındaki dönüşüm oranlarını bilmek.

Bir içerik kampanyasının planlama evresinde müşteri adayı yaratma hedeflerinin finansal amaçların haritalandırması olmadan, kampanyaların beklentileri karşılaması güçtür. Ama sağlam bir planlamayla, potansiyel ROI haritalandırabilir, gerçekçi hedefler koyabilir, bu hedeflere ulaşabilmek için gerekecek aktiviteleri idrak edebilir ve hangi yatırımlara ihtiyaç duyulduğuna dair net bir fikir edinebilirsiniz.

Alastair Kane, UK menşeili tam kapasite B2B İçerik Pazarlama Ajansı, Strategic Internet Consulting firmasındaki bir Kıdemli İçerik Pazarlama Yöneticisidir. 

İçerik Pazarlaması (Inbound Marketing) (2)

 1. Pingback: SEO Hakkında Kısa ve Öz Bilgiler - Kuzlu Proje ERP, CRM, BI, HR Yazılım Danışmanlığı

 2. Pingback: Inbound Marketing Nedir? - Kuzlu Proje ERP, CRM, BI, HR Yazılım Danışmanlığı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *