5651 Nedir?

İnternet Kullanımda Yasal Yükümlülüklerimize Dikkat Ediyor Muyuz?

5651 Sayılı Kanun* Ne Diyor?

“5651 yasası” olarak anılan kanun, 2007 yılında resmi gazetede yayınlanmıştır. İnternet üzerinden yapılan her türlü yayının düzenlenmesi ve yine internet üzerinden bu yayınlar yoluyla işlenen suçların önlenmesi amacını taşımaktadır.

5651 kimleri ilgilendiren bir kanundur?

5651, internet toplu kullanım sağlayıcıların tamamını ilgilendirir. Bunun anlamı, çalışanlarına ve misafirlerine kablolu ya da kablosuz internet kullanımı sunan tüm kurum ve işletmelerdir.

Örnekleyecek olursak: Kafeler, reklam ajansları, muhasebe büroları, organize sanayi bölgelerinde yer alan irili-ufaklı işletmeler, restoranlar, alışveriş merkezleri, oteller, üniversiteler, okul yurtları, internet kafeler…

5651 kanunun doğurduğu yasal yükümlülük nedir?

Kısaca bu kanun, toplu internet kullanımı sağlayan her iş yerinin iki şey ile yükümlü olduğunu belirler:

1- İç ağlarda dağıtılan tüm IP adresleri ile bu IP adreslerini o gün kullanan bilgisayar, tablet, cep telefonu vb. uçların MAC adreslerini elektronik ortamda kayıt altına alınması.

2- Bu kaydedilen bilgileri, günlük olarak, güvenilir “zaman damgası sunucularında”onaylatarak 1 sene boyunca depolamalıdır. Bu sayede kayıtların orijinalliği garanti edilmiş olur.

Bu yükümlülüğü yerine getirmez isem ne olur?

Bir örnekle açıklayalım… Diyelim ki 5651 sayılı kanun çerçevesinde belirlenen düzenlemeleri yapmadınız ve restoranınızın kablosuz ağına bağlanan birisi, bu bağlantı üzerinden internet ortamında suç teşkil eden bir eylem gerçekleştirdi.

Bu eyleminin tespiti durumunda, kanun restoranınızdan ilgili internet kayıtlarını, zaman damgalı biçimde sunmanızı ister. Eğer yasal olarak depolanmış kayıtları sağlayabilirseniz, ilgili birimlerin suçu işleyen bireye ulaşması mümkün olur. Aksi durumda, yani restoranınız bu yasal kayıtları gösteremez ise, gerekli tedbirleri almamış olmanız nedeniyle hapis ve para cezalarına* maruz kalırsınız.

berqNET

*https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5651.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Latest Tweet: RT @qlik: What's in your toolkit? We've got cash-flow, CAGR, amortization and so many more analyses in ours: https://t.co/pZ6WKRpqIB #FinSe…
42 people follow KuzluLTD
Twitter Pic ahmetek7 Twitter Pic cigdemgu Twitter Pic KuzluSer Twitter Pic hamzagur Twitter Pic Stratics Twitter Pic srknkrnf Twitter Pic mkuzlu Twitter Pic Gokcekuy